Notes |
Married:
- Liudolf var gift med Oda, datter av en frankisk stormann. Av dette ekteskapet utgikk blant annet barna Otto og Brun.
Oda av Billung var hertuginne av Sachsen og gift i 836 med hertug Liudolf av Sachsen som har gitt navn til adelsslekten Liudolfingene. Oda tilhørte selv adelsslekten Billungene.
Odas foreldre var en hertug Billung (fornavn ukjent) som var født ca.780, og Aeda (eller Attala, Athalia), født ca.790. Odas fødselsår er usikkert, ulike genealogiske blogginnlegg angir fødselsår fra 806 til 820. Dødstidspunktet er angitt sikrere, og hun har uansett oppnådd en usedvanlig høy alder. En ubekreftet kilde hevder at Odas mor Aeda var datter av kong Pippin 4. av Italia, sønn av Karl den store.
Ulike kilder oppgir ulikt antall barn etter Oda og Liudolf. Det antas at de hadde 7 eller 8 barn hvorav følgende regnes som bekreftede:
1. Bruno av Sachsen (825–880), hertug av Sachsen etter sin fars død i 866. Det var antakelig Brun som skulle overta som liudolfingeres slektsoverhode. Han falt i kamp i 880 da han med en saksisk hær støtte sammen med normannere. Kildene sier lite om Ottos stilling, men under ikke nærmere kjente grunner ble han legabbed for rikklosteret Hersfeld og utøvet stor innflytelse i det saksisk-frankiske område.
2. Otto 1 av Sachsen (836–30.november 912), (Otto den opplyste), hertug av Sachsen (880–912) etter sin bror Bruno. Han var far til Henrik 1. av Sachsen (Henrik Fuglefangeren) og farfar til keiser Otto 1. av Det tysk-romerske rike.
Otto er den eneste kjente legabbed i det østfrankiske rike, noe som understreker hans betydning. Han var gift med Hadwig av den frankiske slekt kjent som de eldre babenbergerne. Et av deres barn var Henrik.
3. Liutgard av Sachsen (840–17.november 885), gift med kong Ludvig den yngre av Franken. Etter hans død i 882 ble hun gift med Burchard 2., hertug av Schwaben.
4. Oda av Sachsen (850–874).
5. Hatumoda av Sachsen, abbedisse av Gandersheim.
6. Gerberga av Sachsen, abbedisse av Gandersheim.
7. Christina (Krystina) av Sachsen, abbedisse av Gandersheim.
Ubekreftede kilder oppgir også følgende som barn av Oda og Liudolf:
Waldrada av Worms
Thankmar
Enda
Enkelte genealogiske kilder oppgir Adelaide av Paris eller Vest-Franken, født 850, død 10.november 901 som datter av Oda og Liudolf. Andre, mer troverdige kilder oppgir at hun er datter av grev Adelhard av Friaul. Hun var gift med kong Ludvig 2. av Frankrike (Ludvig Stammeren).
Liudolf og Oda grunnla i 852 klosteret Brunhausen som 4 år senere ble flyttet til Gandersheim. 3 av parets døtre var abbedisser ved dette klosteret. Oda overlevde 7 av sine barn og døde i 913, ifølge enkelte kilder i en alder av 107 år. Hun er begravet i Gandersheim kloster i Bad Gandersheim. [1]
|